MİSYON

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafet ve Takıları Koleksiyonu;
624 yıl, 20 milyon kilometre kare dahilinde, çok farklı etnik grupları ve halkları barındıran , fetih yoluyla yaratılan topraklarında kültürel  farklılıkların görüldüğü, merkezi bir yönetim yapısına sahip “Osmanlı İmparatorluğu’nun” son 400 yılında coğrafyasında yaşamış halkların yaşam objelerini barındıran, konusundaki en kapsamlı ihtisas  koleksiyonudur.
 2004 yılından itibaren Şair Ahmet Paşa Medresesinde sergilenen Uluumay Osmanlı Halk Kıyafet Ve Takıları Koleksiyonu, kurucumuz Esat Uluumay tarafından 2013 yılında Uluumay Vakfı himayesine alınmış olup,Yönetim Kurulu Başkanı Feyza Uluumay Gökalp'dir. 
Vakfımız ;fethedilmiş üç kıta dahilinde yaşamış halkların, tamamı orijinal giyim kültürlerini ve yaşamlarını sürdürmek için ürettikleri objeleri; korumak, tanıtmak ve geleceğe aktarmak için kurulmuştur.
Koleksiyonumuz;insanlığın durumunu zaman içindeki belirli bir noktada sembolize eden giyim kuşam ve yaşam ögelerinin şimdi ve gelecekteki varlığımıza ışık tutması, araştırmacılara ve üniversitelerin ilgili bölümlerine  kaynak oluşturması;sergilediğimiz eserlerin özünü birçok farklı açıdan ve dönemden anlayıp, gelecekteki yönüne ve mevcut durumuna ilişkin fikir vermesi için , yenilikçi stiller kuran Türk tasarımcıların dünya çapında çalışmalarını kolaylaştırma hedefini içerir. 
İnsan kültürü bağlamında bakıldığında, geçmiş dönemlere ait giyim ve diğer eserler bize çok şey anlatıyor. Bu nedenle Misyonumuz ”GELENEKSELDEN EVRENSELE” dönüştürülen tasarım ve fikirlere ilham vermeyi amaçlamaktadır.
Bu amaçla bağış,proje ortaklığı, kültürel miras yayınları,araştırma,online eğitim , özel tasarımlar ve geleneği devam ettiren çağdaş tasarımcılarla yaptığımız proje ortaklıkları ile;vakıf gelirlerini artırarak,çeşitli kurslar ve eğitim olanakları oluşturmayı,yerli halkı turizm ve kültürel miras konusunda bilinçlendirmeyi misyonlarımız arasında sayıyoruz.
Koleksiyonumuz bugüne kadar yerli ve yabancı 78 üniversite tarafından araştırma ve tez  konusu olmuştur ve olmaya devam edecektir.
Kısaca Atatürk’ün : "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.“sözü ile misyonumuza yön veriyoruz.

Açılış Saatleri

Pazartesi hariç 09:00 - 18:00 açık

 

Bağış

Vakıfımıza Ve Müzemizin Gelişimine Katkıda Bulunmak İçin Bağışta Bulunabilirsiniz.

Bağış Yapabileceğiniz Bankalara Aşağıdan Ulaşabilirsiniz.


Mağazamız

Her Zevke Ve Bütçeye Uygun Hediyelik Eşyalara Online Mağazamızdan Ulaşabilirsiniz.

Sizde Anadolu Medeniyetlerine Özgü Hediyelik Eşyalar İçin Mağazamıza Göz Atabilirsiniz

Mağazaya Git